Täby Friskola

Lokalt beslutsfattande är nyckeln till skolans framgång. Täby Friskola har en decentraliserad organisation som grundar sig på tanken att den kompetenta och engagerade läraren skall vara kaptenen i klassrummet. Lärarna stärks av att ta ett stort ansvar för klassen och vi ser till att anställa erfarna lärare som klarar av det jobbet. Lärarna skall få det bästa möjliga stödet i sitt arbete. Nedan kan du läsa mer om våra fantastiska lärare inom Täby Friskola.

 

Enhagen

Cathrine Edholm Husebye

Cathrine Edholm Husebye

Enhetschef & Lärare i Dans

Läs mer
Carina Toppar

Carina Toppar

Enhetschef & Lärare i Matematik & Fysik

Läs mer
Janna Adamsson

Janna Adamsson

Lärare i Spanska & Engelska

Läs mer
Martin Andersson

Martin Andersson

Lärare i Idrott & Hälsa

Läs mer
Anders Björk

Anders Björk

Lärare i Matematik

Läs mer
Anette Carlsson

Anette Carlsson

Skolvärdinna

Läs mer
Anki Cederbaum

Anki Cederbaum

Lärare i Engelska

Läs mer
Fia Dahlqvist

Fia Dahlqvist

Förstelärare Biologi & Kemi

Läs mer
Anna Efremova

Anna Efremova

Förstelärare Matematik

Läs mer
Kjell Frölander

Kjell Frölander

Lärare i Trä- & Metallslöjd

Läs mer
Anders Granberg

Anders Granberg

Lärare i Biologi & Kemi

Läs mer
Stina Hallén

Stina Hallén

Förstelärare Matematik & Fysik

Läs mer
Sanna Jones

Sanna Jones

Lärare i Svenska & Engelska

Läs mer
Jessica Jonsson

Jessica Jonsson

Lärare i Bild

Läs mer
Emilie Kristensson

Emilie Kristensson

Lärare i Dans

Läs mer
Ewa Köhnke Österlöf

Ewa Köhnke Österlöf

Lärare i Textilslöjd

Läs mer
Annie Linder

Annie Linder

Lärare i SO

Läs mer
Erling Lundqvist

Erling Lundqvist

Lärare i Musik

Läs mer
Åsa Miiro

Åsa Miiro

Klasslärare åk. 6 & Förstelärare

Läs mer
Ingela Sundbom

Ingela Sundbom

Klasslärare åk. 6

Läs mer
Monica Säde

Monica Säde

Klasslärare åk. 6

Läs mer
Charlotte Söderlund

Charlotte Söderlund

Lärare i Franska & Svenska

Läs mer
Kristina Thelvén

Kristina Thelvén

Förstelärare Svenska & Engelska

Läs mer
Karin Törnblom

Karin Törnblom

Klasslärare åk. 6

Läs mer
Emelie Virta

Emelie Virta

Lärare i Livskunskap

Läs mer
Bo Wahlsten

Bo Wahlsten

Lärare i Matematik & Teknik

Läs mer
Robert Wiik

Robert Wiik

Lärare i Idrott & Hälsa & Hem- och kunsumentkunskap

Läs mer

Gribbylund & Lilla Gribbylund

Eva Sörman

Eva Sörman

Enhetschef & Klasslärare åk. 2-5

Läs mer
Martin Andersson

Martin Andersson

Lärare i Idrott & Hälsa

Läs mer
Katarina Bäck

Katarina Bäck

Lärare i Dans

Läs mer
Susan Croon

Susan Croon

Förstelärare Engelska & Klasslärare åk.4

Läs mer
Kjell Frölander

Kjell Frölander

Lärare i Trä- & Metallslöjd

Läs mer
Johanna Gazelius

Johanna Gazelius

Klasslärare

Läs mer
Zanna Hallenstål

Zanna Hallenstål

Lärare i Musik

Läs mer
Lotta Hedenfalk

Lotta Hedenfalk

Klasslärare

Läs mer
Angelika Stier Norén

Angelika Stier Norén

Klasslärare åk. F-1

Läs mer
Mette Stråhle Kask

Mette Stråhle Kask

Speciallärare

Läs mer
Malin Sävmarker

Malin Sävmarker

Lärare i Textilslöjd

Läs mer
Emelie Virta

Emelie Virta

Lärare i Livskunskap

Läs mer
Robert Wiik

Robert Wiik

Lärare i Idrott & Hälsa & Hem- och kunsumentkunskap

Läs mer

Hägernäs

Annica Lyngarth

Annica Lyngarth

Enhetschef & klasslärare åk. 4-5

Läs mer
Martin Andersson

Martin Andersson

Lärare i Idrott & Hälsa

Läs mer
Susanne Andreasson

Susanne Andreasson

Klasslärare åk. 2-3

Läs mer
Katarina Bäck

Katarina Bäck

Lärare i Dans

Läs mer
Kjell Frölander

Kjell Frölander

Lärare i Trä- & Metallslöjd

Läs mer
Victoria Gustafsson

Victoria Gustafsson

Specialpedagog

Läs mer
Zanna Hallenstål

Zanna Hallenstål

Lärare i Musik

Läs mer
Sara Jonsson

Sara Jonsson

Förstelärare & Klasslärare åk. 4-5

Läs mer
Lotta Krieg

Lotta Krieg

Förstelärare & Klasslärare åk. F-1

Läs mer
Jenny Sandgren

Jenny Sandgren

Klasslärare åk. 2-3

Läs mer
Malin Sävmarker

Malin Sävmarker

Lärare i Textilslöjd

Läs mer
Jenny Ulvhag

Jenny Ulvhag

Klasslärare åk. F-1

Läs mer
Emelie Virta

Emelie Virta

Lärare i Livskunskap

Läs mer

Ljungmyr & Småskolan

Ulrica Lagesson

Ulrica Lagesson

Enhetschef, Förstelärare & Klasslärare åk. 2-3

Läs mer
Åsa Almgren

Åsa Almgren

Klasslärare åk. 1

Läs mer
Martin Andersson

Martin Andersson

Lärare i Idrott & Hälsa

Läs mer
Marie Baehre

Marie Baehre

Klasslärare åk. F-1

Läs mer
Kjell Frölander

Kjell Frölander

Lärare i Trä- & Metallslöjd

Läs mer
Zanna Hallenstål

Zanna Hallenstål

Lärare i Musik

Läs mer
Mia Hallin

Mia Hallin

Klasslärare åk. 3

Läs mer
Emilie Kristensson

Emilie Kristensson

Lärare i Dans

Läs mer
Ewa Köhnke Österlöf

Ewa Köhnke Österlöf

Lärare i Textilslöjd

Läs mer
Helena Niklasson

Helena Niklasson

Klasslärare åk. 4

Läs mer
Johanna Sterner

Johanna Sterner

Klasslärare åk. 5

Läs mer
Caisa Sundqvist

Caisa Sundqvist

Speciallärare

Läs mer
Malin Sävmarker

Malin Sävmarker

Lärare i Textilslöjd

Läs mer
Emelie Virta

Emelie Virta

Lärare i Livskunskap

Läs mer
Robert Wiik

Robert Wiik

Lärare i Idrott & Hälsa & Hem- och kunsumentkunskap

Läs mer